Bel prah, ki ti pomaga sestaviti imunski sistem… GLUTAMIN
- mocnikteja
- Aug 9, 2018
- 4 min read
Teja Močnik #suhamuha (9. 8. 2018)
Letos se je pravo poletje dolgo časa skrivalo pred nami. Vreme je bilo prav pomladno, hladna jutra in večeri, topli popoldnevi in pogost dež. Ko pa je končno prišlo pravo poletje in vroče sonce, jaz zbolim. Haha. Klasika, ki si jo prav gotovo enkrat že preizkusil/-a. Ali pa ko komaj čakaš svoj dopust, končno pride ta dan in ti zboliš. Dopust se spremeni v bolniško in ti se pozdraviš ravno do takrat, ko je treba ponovno v službo.

No mene so doleteli taki antibiotiki, da sem bila slabša zaradi stranskih učinkov, kot pa bolezni same. Si se že kdaj počutil čisto brez moči, zadihan že po parih korakih in utrujen že samo od hranjenja? Zato sem samo razmišljala, kaj naj naredim, da vse skupaj malo omilim in se čimprej sestavim nazaj. Pred enim tednom sem brez težav tekla serijo šprintov, sedaj pa mi je že 5 korakov problem. A se hecaš, kaj je zdaj to? Očitno je moje telo pričelo stavkati. Zahtevalo je počitek. Ampak, ko sem bila vsak dan slabša in imela počasi res že dovolj vsega…. se mi je končno porodila ideja! Aleluja! Toliko dodatkov za športnike poznam… in joj kako, da se nisem že prej spomnila! GLUTAMIN! Dajmo poskusit, da vidimo, če bo kaj iz tega.

Glutamin ja, ne gluten niti glukozamin, za katera si zagotovo že slišal/-a, ampak glutamin. Gluten ali lépek je mešanica proteinov, ki se nahaja v pšenici in mnogim povzroča preglavice. Glukozamin je aminosaharid, ki se nahaja v vseh tkivih, največ v vezivnem tkivu in hrustancu. Ščiti naše sklepe in preprečuje njihovo obrabo.
GLUTAMIN pa je pogojno esencialna in najbolj bogata aminokislina, ki predstavlja 60% prostih aminokislin v naših mišicah in spada med imunonutriente*. Zakaj pogojno? Telo ga je sposobno proizvesti samo, vendar ob določenih metabolično-stresnih okoliščinah ne more več dohajati trenutnih potreb po glutaminu. Pod stresne okoliščine spadajo poškodbe, vnetja, operacije, resne bolezni, naporni treningi. Takrat ga je potrebno dodajati s hrano ali pa v obliki prehranskih dodatkov. Najdete ga tako v lekarni kot tudi v trgovinah s športno prehrano in dodatki. Najboljši viri glutamina so živila živalskega izvora (meso, mlečni izdelki), nato pa tudi nekatera živila rastlinskega izvora (npr. špinača, zelje).
Jaz sem ga začela dodajati k prehrani drugi dan jemanja antibiotikov, ko sem se le končno spomnila nanj. Ja saj sem bila še šibka in mi je primanjkovalo moči, ampak počutje je bilo pa precej boljše. Manj slabosti in bolečin v trebuhu. Končnooo! Vsaj malo izboljšanja… in iz dneva v dan je bilo boljše. Sedaj ga še vedno jemljem, da mi pomaga sestaviti nazaj prebavno pot, ki so jo antibiotiki obrnili na glavo, ter prepreči izgubo mišic zaradi bolezni in dolgega mirovanja.
Pa poglejmo, za kaj vse je še koristen glutamin:
· Ima pomembno vlogo pri optimalnem delovanju imunskega sistema.
· Je gorivo za hitro deljenje oziroma rast celic, predvsem levkocitov in enterocitov, torej celic odgovornih za imunski sistem, ter tudi epitelnih celic črevesja.
· Omogoča optimalno delovanje črevesja, skrbi za črevesno bariero, ki nas ščiti pred bakterijami ter preko katere poteka absorpcija hranil.
· Izboljšuje delovanje možganov.
· Pomaga pri izgubi teže.
· Zmanjšuje zapoznelo mišično bolečino oziroma 'musklfiber', omogoča hitrejšo regeneracijo mišic in preprečuje razgradnjo mišic. Na moške vpliva v rahlo večji meri kot na ženske.
· Sodeluje pri transportu dušika in uravnava acido-bazno ravnovesje oziroma pH krvi.
· Zmanjšuje inzulinsko rezistenco (sladkorna bolezen tipa II).
· Pomaga tudi pri tvorbi glikogenskih rezerv, saj telo porablja tudi glutamin za proizvodnjo glikogena.
· Omogoča nastajanje glutationa, ki je močen antioksidant in ščiti naše celice pred poškodbami/degenerativnimi spremembami.
· Ne vpliva na boljšo aerobno zmogljivost, vendar prej na anaerobno zmogljivost oziroma mišično moč.

Kdaj in kako uporabljati glutamin?
· Povečan stres
· Nezadostni vnos glutamina s hrano, slaba oziroma revna hrana, stradanje
· Intenzivni treningi **
· Sesut imunski sistem
· Infekcije, sepsa
· Opekline
· Kemoterapija
· Radioterapija
· Travmatske poškodbe
· Operacije
· Kritična stanja in bolezni
· Resne bolezni ali močna zdravila
**Po intenzivnih treningih se količina glutamina v krvi precej zniža, kar povzroči padec odpornosti in večjo dovzetnost telesa za razna vnetja ter poškodbe. Ob jemanju glutamina pa preprečimo vnetja in razgradnjo mišic ter poskrbimo za lažje skladiščenje glikogena oziroma lastne zaloge energije.
Koliko glutamina je priporočljivo dodati k prehrani? Po izsledkih raziskav je priporočena doza do 0,3g/kg telesne teže/dan, vendar v precej kritičnih stanjih lahko tudi do 40g glutamina/dan.
*Imunonutrienti oz imunohranila, so hranila, ki izboljšujejo delovanje našega imunskega sistema. Poleg glutamina med njih uvrščamo tudi arginin, omega 3 maščobne kisline, beta-karoten in BCAA. Več o BCAA-jkah pa v naslednjem članku.
Viri in literatura:
1. Kim H (2011). Glutamine as an immunonutrient. Yonsei Med J. 52(6): 892-7. doi: 10.3349/ymj.2011.52.6.892.
2. Ramezani Ahmadi A, Rayyani E, Bahreini M, Mansoori A (2018). The effect of glutamine supplementation on athletic performance, body composition, and immune function: A systematic review and a meta-analysis of clinical trials. Clin Nutr. May 9. pii: S0261-5614(18)30173-0. doi: 10.1016/j.clnu.2018.05.001.
3. Legault Z, Bagnall N, Kimmerly DS (2015). The Influence of Oral L-Glutamine Supplementation on Muscle Strength Recovery and Soreness Following Unilateral Knee Extension Eccentric Exercise. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 25(5): 417-26. doi: 10.1123/ijsnem.2014-0209.
#glutamine #immunesystem #brain #digestion #intensiveworkout #stress #chronicillness #eatindisorders #malnutrition #imunonutrients #surgery #burns #infections #cancer #chemotherapy #radiotherapy #injuries #musclestrength #quickregeneration #musclesoreness #weightloss #growth #aminoacids #bcaa #suhamuha #tejaosebnatrenerka #formanatura #fenikstudio
Comentarios